نگاهی به آرای تفکیک شده توپ طلا؛ زمانی که آفریقا، توپ طلا را از فن‌دایک ربود!


شاید اگر کشورهای قاره آفریقا با فن‌دایک مهربان تر بودند، او می‌توانست بر لیونل مسی غلبه کند.

به گزارش وبسایت نود و به نقل از ایندیپندنت، آرا و چگونگی تقسیم امتیازات میان نامزدهای کسب توپ طلای 2019 توسط فرانس فوتبال منتشر شد تا مشخص شود چه اختلاف نزدیکی میان لیونل مسی و ویرجیل فن‌دایک برای دریافت این جایزه وجود داشته است.

لیونل مسی در حالی با کسب 686 امتیاز برای ششمین بار فاتح توپ طلا شد که ویرجیل فن‌دایک در رقابت با او، تنها 7 امتیاز کم آورد و با 679 امتیاز به جایگاه دوم بسنده کرد. از سال 2009 و زمانی که خود مسی برای نخستین بار توپ طلا را کسب کرده بود، این نزدیک ترین اختلاف امتیازی برنده با نفر دوم لیست است.

فرانس فوتبال برای انتخاب برنده توپ طلا، آرای نمایندگان رسانه ای 176 کشور گوناگون را جمع آوری کرد. روزنامه نگاران منتخب حق داشتند از میان نام های حاضر در فهرست 30 نفره، به 5 نفر رای دهند. با قرار گرفتن نامزدها در اولویت های اول تا پنجم، به ترتیب 5، 4، 3، 2 و یک امتیاز به حساب آن ها واریز می‌شد.

تعجبی ندارد که ببینیم هنری وینتر از تایمز (نماینده انگلستان) در این رای گیری نام ویرجیل فن‌دایک را بالاتر از لیونل مسی قرار داده باشد، اما موضوع زمانی جالب می‌شود که بدانیم این موضوع درباره نماینده اسپانیا صدق نکرده است.

آلفردو رلانیو سردبیر روزنامه مادریدی آاس که به عنوان نماینده اسپانیا در این رای گیری حضور داشته، نه تنها نام فن‌دایک را به عنوان اولویت نخست خود قرار داده بلکه کریس رونالدو، ستاره یوونتوس را هم در رده دوم قرار داده و لیونل مسی را تنها لایق عنوان سوم دانسته است. 

با نگاهی به آرا به تفکیک قاره ها، می‌بینیم فن‌دایک در اروپا و آسیا اول شده و مسی رای نخست کشورهای قاره‌های آفریقا، آمریکای جنوبی و شمالی و اقیانوسیه بوده است. در آفریقا، بعد از لیونل مسی نام سادیو مانه قرار گرفته و ویرجیل فن‌دایک در رده سوم حضور بافته است. در همین قاره، مسی 16 امتیاز بیش از فن‌دایک اندوخته و خیال خود را از بابت کسب جایزه راحت کرده است.

در تمام 5 قاره دیگر، نام مسی و فن‌دایک در رده های اول و دوم قرار دارد و تنها در آفریقا نام یکی از این دو بازیکن، خارج از محدوده دو بازیکن برتر قرار گرفته است. اگر در آفریقا نیز جای مانه و فن‌دایک عوض شده بود و مدافع هلندی در رده دوم می‌ایستاد، او توپ طلا را کسب کرده بود!

عجیب ترین برگه رای اما بدون تردید متعلق به حافظ ماریکار از دیلی نیوز، نماینده سری‌لانکا است. ماریکار نه مسی و فن‌دایک و نه حتی نام هایی مثل سادیو مانه و محمد صلاح را به عنوان اولویت نخست خود انتخاب نکرده و 5 امتیاز خود (بهترین بازیکن سال) را برای ترنت آلکساندر آرنولد کنار گذاشته است!

از میان 7 بازیکن برتر فهرست نهایی، هیچ بازیکنی در بین 5 انتخاب ماریکار جای نداشته و او تصمیم گرفته حق خود برای رای دادن را به ترتیب برای آرنولد، اوبامیانگ، گریزمن، تراشتگن و لواندوفسکی صرف کند.

دیگر برگه جالب رای نیز متعلق به پاسانگ نوربو، روزنامه نگار آزاد و نماینده کشور بوتان است، جایی که او هر 5 رای خود را به بازیکنان لیورپول داده و مانه، فن‌دایک، صلاح، آلیسون و روبرتو فرمینو را در اولویت های اول تا پنجم خود قرار داده است.

مارکینیوش، ژائو فلیکس و دنی فن‌دبیک بدون کسب هیچ امتیازی مشترکا در رده بیست و هشتم قرار گرفتند و این یعنی هیچ یک از 176 روزنامه نگار شرکت کننده، حاضر نشده نام این 3 بازیکن را حتی در اولویت پنجم خود بنویسد. جورجینیو واینالدوم و کریم بنزما نیز با کسب تنها یک امتیاز در رده بیست و ششم مشترک قرار گرفتند که با توجه به فصل درخشان‌شان، کمی عجیب به نظر می‌رسد.

7712

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *