تهدید ارزی بانک مرکزی/ دستور حذف قیمت های بازار


محدوده مجاز خرید و فروش ارز اعلام شد

به گزارش اقتصاد نیوز بعد از ظهر پنج شنبه بانک مرکزی در بخشنامه ای اعلام کرد:ایجاد جو روانی نامطلوب و التهاب در بازار ارز جرم محسوب می شود و براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران، هرگونه  خرید وفروش ارز می بایست در بانک ها وصرافی های مجاز ودر چارچوب مقررات اعلامی بانک مرکزی انجام شود.

در این بخشنامه آمده است: در اجرای مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی درخصوص مدیریت بازار ارز به اطلاع می‌رساند، خرید و فروش ارز (اسکناس و حواله) صرفاً در چارچوب مقررات اعلامی بانک مرکزی مجاز است و هرگونه اعلام قیمت‌های نامتعارف و خارج از رویه ابلاغی، ایجاد جو روانی نامطلوب و التهاب در بازار ارز، جرم محسوب می‌شود.

بنابراین علاوه بر برخورد انتظامی با شرکت‌های صرافی متخلف، مدیران و مسئولان این دسته از صرافی‌ها به اتهام «اخلالگر اقتصادی» به مراجع امنیتی و قضایی معرفی می‌شوند.‌

ترجمه بخشنامه ارزی بانک مرکزی

بر اساس مقررات بانک مرکزی تامین ارز در دو سرفصل تجاری و غیرتجاری(خدماتی) انجام می شود، سرفصل های خدماتی نیز در حال حاضر محدود به ۲۴ قلم است و حال بانک مرکزی اعلام کرده خرید و فروش ذیل این دو سرفصل فقط در بانک های و صرافی های مجاز باید انجام شود. با این حساب از روز شنبه دلالان و صرافی های غیر مجاز در صورت معامله و خرید و فروش ارز متهم به اخلالگری اقتصادی خواهند شد.

از طرف دیگر در خصوص قیمت ها نیز با توجه به مبنا بازار متشکل و صرافی ملی اعلام قیمت ها غیر متعارف و فاصله دار با این نرخ ها جرم محسوب می شود.باید دید اثر این بخش نامه می تواند از التهابات بازار بکاهد یا در روزهای آتی اتفاق دیگر رخ خواهد دادو

 

 


این مطلب برایم مفید است




۵۲


نفر
این پست را پسندیده اند


>> اگر نیاز به ربات ثبت سفارش در بورس دارید با ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۴۹۶۴۰۴۶

ربات سرخطی بورس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *