۱۰ شاسی‌بلند محبوب در بازار آمریکا


برترین‌ها: شاسی‌بلند‌ها در کشوری مانند ایالات‌متحده آمریکا بسیار پر طرفدار هستند. اما اخیراً میزان فروش آن‌ها افت کرده و براساس داده‌های آماری مرتبط به سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹، میزان استقبال از آن‌ها کاهش یافته است. زیرا برخی از اتومبیل‌های موجود در بازار آمریکا به دلیل میزان مصرف سوخت، ظرفیت حمل سرنشینان، فضای حمل‌بار، مشخصات فنی، کیفیتِ رانندگی و… به اتومبیل‌های دیگر ترجیح داده می‌شوند.

اکنون ما لیستی از محبوب‌ترین شاسی‌بلند‌های موجود در آمریکا را تهیه کرده‌ایم. مدل‌های مختلفی از کمپانی‌های فورد، شورلت، تویوتا، هوندا و فولکس‌واگن در بین محبوب‌ترین شاسی‌بلند‌های بازار آمریکا دیده می‌شوند. خودروسازان زمان زیادی صرف ارتقاء کیفی و فنی اتومبیل‌های لیست ما کرده و عملکرد آن‌ها را هر ساله بهبود می‌بخشند.

جی‌ام‌سی تِرین (GMC Terrain)

۱۰ شاسی‌بلند محبوب در بازار آمریکا

مدل ۲۰۱۸ تِرین (Terrain) در اواخر سال ۲۰۱۷ وارد بازار شد و در سال ۲۰۱۸ به محبوبیت بالایی دست یافت. جی‌ام‌سی در سال ۲۰۱۸ آمار فروش مدل تِرین را ۳۴ درصد اعلام کرد؛ اما برخلاف انتظار فروش تِرین در اوایل سال ۲۰۱۹ کاهش یافت. جدیدترین مدل تِرین جلو پنجره‌ای جسورانه، چراغ‌های عقب زیبا و «C» شکل داشته و مجدداً در طراحی آن بازنگری شده است. اتومبیل یاد شده نسخه‌های مختلفی مانند «SLT»، «SLE» و «SL» داشته و با سه پیشرانه متفاوت و سیستم چهار چرخ محرک عرضه می‌شود.

پیشرانه ۱.۵ لیتری توربوشارژ تِرین ۱۷۰ اسب‌بخار قدرت داشته و برای انتقال قدرت به چرخ‌ها از گیربکس اتوماتیک ۹ سرعته استفاده می‌کند. پیشرانه ۲ لیتری توربوشارژ تِرین ۲۵۲ اسب‌بخار قدرت داشته و از گیربکس ۹ سرعته نسخه ۱.۵ لیتری بهره می‌برد. جی‌ام‌سی پیشرانه توربو دیزل ۱.۶ لیتری با توان ۱۳۷ اسب‌بخار هم برای شاسی‌بلند تِرین در نظر گرفته است.

نسخه «Black edition» در سال ۲۰۱۹ به جمع نسخه‌های مختلف تِرین اضافه شد و همانند نسخه‌های «SLT» و «SLE» امکاناتی مانند روکش آینه سیاه رنگ، جلو پنجره تیره، رینگ‌های آلومینیومی جدید، ریل‌های سقف و… به آن افزوده شده است.


فولکس‌واگن تیگوان (Volkswagen Tiguan)

۱۰ شاسی‌بلند محبوب در بازار آمریکا

میزان فروش فولکس‌واگن تیگوان (Volkswagen Tiguan) در سه ماه اول سال ۲۰۱۹ نسبت به سه ماه نخست سال ۲۰۱۸ کاهش یافت. باید توجه داشت که میزان فروش تیگوان در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال‌های گذشته حدود ۱۱۹ درصد رشد داشت.

نسخه جدید تیگوان از پیشرانه «Turbocharged Stratified Injection» یا «TSI» با توان ۱۸۴ اسب‌بخار استفاده می‌کند. پیشرانه مذکور از توان گیربکسی ۸ سرعته و اتوماتیک برای انتقال قدرت به چرخ‌های جلو بهره می‌برد.
همچنین مشتریان فولکس‌واگن تیگوان می‌توانند با پرداخت پولِ بیشتری نسخه «۴Motion AWD» را خریداری کرده و از کنترل فعال رانندگی در چهار حالت گوناگون برای استفاده از حداکثرِ نیروی کششی تیگوان استفاده کنند. از دیگر ویژگی‌های تیگوان باید به استفاده از سیستم «Car-Net» و صفحه نمایش دیجیتالی داشبورد فولکس‌واگن اشاره کرد.


هیوندای سانتافه (Hyundai Santa Fe)

۱۰ شاسی‌بلند محبوب در بازار آمریکا

هیوندای با معرفی مدل سانتافه بسیار محبوب شد و رشد مداومِ میزان فروش در سال ۲۰۱۹ را با رونمایی از نسخه جدید سانتافه تجربه کرد. سانتافه ۲۰۱۹ نسل چهارمِ شاسی‌بلند محبوب کره‌ای‌ها است. این اتومبیل محیط داخلی راحت و بزرگی داشته و از ظاهرِ بسیار خوبی برخوردار است. در سانتافه جدید از فناوری‌های پیشرفته ایمنی و… استفاده شده است.

نام سانتافه ۲۰۱۹ برای نسخه ۵ صندلی سانتافه به کار برده شده و نسخه ۷ صندلی سانتافه بیشتر با نام سانتافه ایکس‌ال (XL) شناخته می‌شود. طول نسخه ۵ صندلی سانتافه افزایش داشته و ۲.۸ اینچ فضای بیشتری در اختیار سرنشینان قرار می‌دهد. همچنین عرض سانتافه جدید ۰.۵ اینچ افزایش یافته است. موقعیت آینه‌های بیرونی به منظور بهبود دید راننده بهتر شده و میزان دید راننده از شیشه عقب هم حدود ۴۰ درصد نسبت به نمونه‌های پیشین بهتر شده است.

سانتافه به «cross-traffic» مجهز شده و از سیستم خروج ایمن برخوردار است. خروج ایمن با استفاده از رادار‌های گوناگون، تردد وسایل نقلیه دیگر را کنترل کرده و هنگامی که سرنشین سانتافه قصد خروج از اتومبیل را داشته باشد؛ در صورت احساس خطر درب‌ها را قفل کرده و مانع از خروج سرنشین و برخورد احتمالی او با وسایل نقلیه می‌شود.


هوندا پایلوت (Honda Pilot)

۱۰ شاسی‌بلند محبوب در بازار آمریکا

مدل ۲۰۱۹ و جدید هوندا پایلوت در آگوست سال ۲۰۱۸ وارد بازار شد و میزان فروش پایلوت در سال ۲۰۱۸ را حدود ۲۵ درصد افزایش داد. ولی در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ همه چیز برعکس شده و فروش پایلوت کاهش یافت.

پایلوت جدید پیشرانه‌ای با آلایندگی کمتر، ظاهری قابل قبول، قابلیت و سنسور باز شدن درب صندق عقب با پا، صفحه نمایش لمسی مجهز به اندروید اتو (Android Auto) و اپل کارپلی (Apple CarPlay) و… را دارد.

این شاسی‌بلند محبوب از توان پیشرانه ۳.۵ لیتری V۶ با قدرت ۲۸۰ اسب‌بخار استفاده می‌کند. توان پیشرانه پایلوت به وسیله گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک به تمام چرخ‌ها (مجهز به سیستم تمام چرخ محرک) منتقل می‌شود.


شورلت تراورس (Chevrolet Traverse)

۱۰ شاسی‌بلند محبوب در بازار آمریکا

نسل جدید و ۲۰۱۸ شورلت تراورس در اواخر سال ۲۰۱۷ وارد بازار شد و توانست میزان فروش تراورس در سال ۲۰۱۸ را حدود ۱۸.۶ درصد افزایش دهد. اما در اوایل سال ۲۰۱۹ فروش کراس‌اوور ۳ ردیف کمپانی شورلت حدود ۱۰ درصد کاهش یافت.

شورلت تراورس محیط داخلی بزرگ و استانداردی داشته و شاسی‌بلندی ۸ نفره و کامل از کمپانی شورلت است. در این محصول از پیشرانه ۳.۶ لیتری V۶ با توان ۳۱۰ اسب‌بخار و گیربکس ۹ سرعته اتوماتیک استفاده شده و مشتریان توان سفارش آن در دو نسخه دیفرانسیل جلو و تمام چرخ محرک را دارند.

نسخه آر اس «RS» شورلت تراورس از پیشرانه توربوشارژ ۲ لیتری با توان ۲۵۷ اسب‌بخار و گیربکس ۹ سرعته اتوماتیک استفاده کرده و سیستم تمام چرخ محرک تراورس به کمک پیشرانه V۶ شورلت آمده است. از ویژگی‌های نسخه یادشده باید به رینگ‌های آلومینیومی جدید، سیستم ناوبری رادیویی، دید ۳۶۰ درجه، بلندگو‌های «Bose»، آینه عقبِ مجهز به دوربین، پریز برق ۱۱۰ ولتی و… اشاره کرد.


سوبارو اوت‌بک (Subaru Outback)

۱۰ شاسی‌بلند محبوب در بازار آمریکا

فروش سوبارو در اوایل سال ۲۰۱۹ حدود ۵ درصد کاهش یافت. ولی اکنون ممکن است که با معرفی مدل ۲۰۲۰ اوت‌بک در نمایشگاه اتومبیل نیویورک، دوباره یادِ ایام و روز‌های خوش سوبارو زنده شود. نسخه فعلی اوت‌بک اتومبیلی مناسب، باکیفیت و راحت بوده و طراحی محیط داخلی و بیرونی آن معقول و قابل توجه است.

هنگام رانندگی با اوت‌بک فرمان بسیار نرم و سریع عمل کرده و می‌توان از سیستم اندروید اتو (Android Auto) و اپل کارپلی (Apple CarPlay) به همراه دستیار صوتی استفاده کرد.

همچنین از چراغ‌های LED و انطباقی به همراه سیستم پیشگیری از تصادف سوبارو با نام «EyeSight» در اوت‌بک استفاده شده است. سیستم مذکور شامل فناوری‌هایی نظیره هشدار خروج از خط حرکتی، ترمز اضطراری و… می‌شود.


جیپ رانگلر (Jeep Wrangler)

۱۰ شاسی‌بلند محبوب در بازار آمریکا

آمار فروش جیپ پس از رونمایی از مدل جدید رانگلر در سال ۲۰۱۷ افزایش یافت. ولی در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸ فروش جیپ ۱۰ درصد کاهش یافت. این در حالی بود که نسخه جدید جی‌ال (JL) رانگلر به همراه نسخه‌ای دیگر در سال ۲۰۱۸ روانه بازار شدند و تولید نسخه جی‌کی (JK) ادامه داشت.

چراغ‌های جلو و جلوپنجره ۷ شکافه رانگلر چهره مدرن‌تری به آن بخشید بود. همچنین در رانگلر می‌توانید از «Sky One-Touch power-top» و «Sunrider Soft-top» استفاده کنید. جیپ رانگلر نسخه‌های ۲ و ۴ درب داشته و به انواع صحرا، اسپرت، اسپرت اس (S)، روبیکان و… تقسیم می‌شود.


تویوتا هایلندر (Toyota Highlander)

۱۰ شاسی‌بلند محبوب در بازار آمریکا

تویوتا هایلندر محبوبیت بالایی در ایالات‌متحده آمریکا دارد. عرضه این اتومبیل در سال ۲۰۱۸ موجب افزایش ۱۳ درصدی آمار فروش هایلندر در آمریکا شد. هایلندر به دلیل عملکرد بی‌نقص، چهره جذاب و کیفیتِ بی‌نظیرِ خود بسیار مورد توجه است.
تویوتا در نمایشگاه اتومبیل نیویورک از نسل جدید هایلندر رونمایی کرده و نسخه ۲۰۲۰ آن در دسامبر ۲۰۱۹ عرضه خواهد شد. همچنین نسخه هیبریدی هایلندر در فوریه سال ۲۰۲۰ عرضه می‌شود.

نسخه ۲۰۱۹ تویوتا هایلندر به پیشرانه ۳.۵ لیتری V۶ با توان ۲۹۵ اسب‌بخار و گشتاور ۲۶۳ پوند فوت مجهز شده و از گیربکس ۸ سرعته اتوماتیک استفاده می‌کند. البته هایلندر نسخه‌های گوناگونی داشته و شما می‌توانید آن را در نسخه دیفرانسیل جلو و یا چهار چرخ محرک سفارش داده و در صورت درخواست از پیشرانه ۴ سیلندر و ۶ سیلندر هیبریدی تویوتا بهره ببرید.

نمونه هیبریدی هایلندر سوخت کمی مصرف کرده و از پیشرانه بنزینی ۳.۵ لیتری V۶ با توان ۳۰۶ اسب‌بخار به همراه موتوری برقی استفاده می‌کند.


جیپ گرند چروکی (Jeep Grand Cherokee)

۱۰ شاسی‌بلند محبوب در بازار آمریکا

در سال ۲۰۱۸ شاهد کاهش فروش جیپ گرند چروکی بودیم؛ اما در سه ماه نخست سال ۲۰۱۹ میزان فروش آن ۸ درصد افزایش یافت.

گرند چروکی مجدداً طراحی شده و با این همه استایل همیشگی خود را حفظ کرده است. چروکی همواره با رانگلر (Wrangler) و کامپس (Compass) در حال رقابت بوده و همیشه جایگاه نخست را در اختیار داشته و یکی از پرفروش‌ترین محصولات جیپ در سال ۲۰۱۹ است. این اتومبیل در نسخه‌های گوناگونی عرضه شده و دو دیفرانسیل است.

گرند چروکی نسخه‌هایی مانند «Trackhawk»، «Trailhawk» و «Summit» داشته و از توان پیشرانه ۶.۲ لیتری با قدرت ۷۰۷ اسب‌بخار و گشتاور ۶۴۵ پوند فوت استفاده می‌کند. شتاب صفر تا ۱۰۰ گرند چروکی ۳.۵ ثانیه است.


فورد اکسپلورر (Ford Explorer)

۱۰ شاسی‌بلند محبوب در بازار آمریکا

اکسپلوور یکی از پرفروش‌ترین شاسی‌بلند‌های همه ادوار در ایالات‌متحده آمریکا است؛ اما آمار نشان می‌دهد که میزان فروش آن در سال ۲۰۱۸ کاهش یافته و در اوایل سال ۲۰۱۹ با انجام تغییرات بسیار کمی شرایط خود را بهبود بخشیده است.

فورد اکسپلورر جدید به تازگی راهی بازار شده است. اکسپلورر دیفرانسیل عقب بوده و ساختاری انعطاف‌پذیر دارد. البته نسخه دو دیفرانسیل اکسپلورر هم در دسترس است. اکسپلورر جدید سبک‌تر از نسل‌های قبلی است؛ اما ۲۵ درصد مستحکم‌تر بوده و عرض آن با مدل قبلی هیچ تفاوتی ندارد. ولی طول اکسپلورر ۶ اینچ بیشتر شده است.

اکسپلورر جدید دو نسخه به نام‌های «Limited Hybrid» و «Powerful ST» دارد. نسخه‌ای از اکسپلورر به پیشرانه ۴ سیلندر ۲.۳ لیتری ۳۰۰ اسب‌بخاری اکوبوست با گشتاور ۳۱۰ پوند فوت مجهز شده و نسخه دیگر از پیشرانه ۳.۳ لیتری V۶ با توان ۳۶۵ اسب‌بخار و گشتاور ۳۸۰ پوند فوت استفاده می‌کند. البته این پایان ماجرا نبوده و می‌توان نسخه‌های ۳.۴ لیتری، ۳.۳ لیتری (توانِ ۳۱۸ اسب‌بخار)، ۳ لیتری هیبریدی و مجهز به پیشرانه الکتریکی ۱۰۰ اسب‌بخاری (مجموع توان ۴۵۰ اسب‌بخار) و… را هم خریداری کرد.

منبع: hotcars

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *