چیز‌هایی که دلتان نمی‌خواهد درباره سوسک‌ حمام بدانید


برترین‌ها: بیشتر مردم از سوسری یا سوسک‌های حمام متنفرند و دوست دارند تک تک سوسک‌های روی زمین را در یک چاه بزرگ بسوزانند. فقط افراد عجیب و غریبی آن‌ها را دوست دارند که مثلا از آن‌ها برای غذا دادن به مارهایشان استفاده می‌کنند! اما چیز‌هایی درباره سوسک‌های حمام هست که شما نمی‌دانید. یا اصلا دلتان نمی‌خواهید بدانید. اما سوسک‌های حمام موجودات شگفت انگیزی هستند و باید بیشتر با آن‌ها آشنا شوید.

شیر آن‌ها احتمالا یکی از سوپرفودهای آینده دنیا خواهد بود

چیزهایی که دلتان نمی خواهد درباره سوسک ها بدانید

شاید باور نکنید اما نوعی سوسک حمام در دنیا وجود دارد که بچه‌دار می‌شود و نوعی شیر برای تغذیه نوزادانش تولید می‌کند. بچه‌های سوسک اقیانوس آرام با نام علمی «Diploptera punctate» مایعی سرشار از پروتئین از مادرشان دریافت می‌کنند که چهار برابر مغذی‌تر از شیر گاو است؛ و علم فکر می‌کند این شیر می‌تواند یک سوپرفود جدید باشد. بله، برای انسان!

انرژی موجود در هر کریستال پروتئینی موجود در شیر سوسک حمام، سه برابر بیشتر از شیر گاومیش است؛ این در حالیست که شیر گاومیش از شیر گاو هم برای شما بهتر است! بدیهی است که دانشمندان می‌دانند راه‌اندازی کارخانه‌های تولید شیر سوسک حمام یک کار احمقانه است، بنابراین می‌خواهند همان نوع کریستال‌های پروتئینی را در آزمایشگاه تولید کنند.

فواید آن مشخص است: سرشار از کالری و موادمغذی است. همچنین این کار می‌تواند به نفع کشور‌های فقیر باشد، چون کالری و موادمغذی زیادی به بدن می‌رساند. مقدار زیادی کالری سوسکی!


سوسک‌های حمام می‌توانند با سرعت ۵ کیلومتر بر ساعت بدوند

چیزهایی که دلتان نمی خواهد درباره سوسک ها بدانید

بیشتر سوسک‌هایی که با آن‌ها روبرو می‌شوید از نوع پرسرعت هستند. کافی است لامپ را روشن کنید تا پراکنده و ناپدید شوند. اما ممکن است بدشانس باشید و آن‌ها آنقدر مودب نباشند که فضا را ترک کنند، در این صورت با شاخک‌های تیز مثل یک متجاوز به شما خیره می‌شوند.

شاید تا به حال سرعت واقعی سوسک‌های حمام را ندیده باشید، چون مشغول کار خودتان در دستشویی بوده اید. اما آن‌ها واقعا سریع هستند! یک سوسک حمام می‌تواند با سرعت ۵ کیلومتر در ساعت حرکت کند! اگر در جای سردی زندگی می‌کنید، شاید متوجه شده باشید که آن‌ها معمولا بال‌های خود باز نمی‌کنند تا پرواز کنند. اما اگر در جای گرم زندگی کنید، می‌بینید که می‌توانند این کار را هم انجام دهند.


سوسک‌های حمام ماده‌ می‌توانند اسپرم را برای بعد ذخیره کنند

چیزهایی که دلتان نمی خواهد درباره سوسک ها بدانید

سوسک‌های حمام ماده دور هم جمع می‌شوند تا نر‌های تشنه را از خود دور کنند. از آنجا که سوسری‌های ماده بزرگتر هستند، اجتماع آن‌ها از نظر جسمی این قدرت را به آن‌ها می‌دهد که نر‌های مهاجمی که به دنبال جفتگیری هستند را بیرون برانند.

همان طور که متوجه شدید، ماده‌ها همیشه به نر‌ها نیاز ندارند. البته مطمئنا آن‌ها برای جفتگیری به نر‌ها نیاز دارند، اما می‌توانند اسپرم نر‌ها را در بدن ذخیره کنند تا بعدا از آن استفاده کنند. در واقع، آن‌ها در یک جفتگیری به اندازه کافی اسپرم ذخیره می‌کنند تا بقیه عمرشان دیگر نیاز به جفتگیری با هیچ نری نداشته باشند (معمولا یک سال)


اگر موریانه دارید، یعنی سوسری دارید

چیزهایی که دلتان نمی خواهد درباره سوسک ها بدانید

همه کسانی که خانه و وسایل چوبی می‌خرند، ترس از موریانه را دارند. موریانه‌ها نمی‌خوابند، بنابراین مدام در حال پذیرایی از خودشان با چوب هستند. یک نکته جالب دیگر: برخی ملکه‌های موریانه می‌توانند ۴۰هزار تخم در روز بگذارند. واقعیت دیگری که به ترس شما از موریانه‌های می‌افزاید: موریانه‌ها درواقع نوعی سوسری هستند!

بله، علم (احتمالا فقط به خاطر آزار دادن ما) اخیرا کشف کرده که موریانه‌ها اساسا سوسری اجتماعی هستند. هرچند تفاوت‌هایی با هم دارند، مثلا اینکه موریانه‌ها جمعی زندگی می‌کنند، ولی سوسری‌ها زیاد اجتماعی نیستند و رژیم غذایی‌شان هم با هم فرق دارد، اما از نظر ژنتیکی با هم مرتبط هستند. علاقه شدید سوسری‌ها به خوردن مدفوع روش جالبی است که علم این دو را به هم مرتبط می‌داند. دانشمندان فکر می‌کنند مدت‌ها پیش، توانایی اجداد آن‌ها برای خوردن مدفوع به توانایی تجزیه چوب تبدیل شده و منجر به تکامل موریانه‌ها شده است.


شما بیشتر از آنچه فکر می‌کنید، سوسک حمام خورده اید

چیزهایی که دلتان نمی خواهد درباره سوسک ها بدانید

وقتی درباره «مقدار قابل قبولی» از حشرات و حیواناتی در موادغذایی صحبت می‌کنیم، منظورمان چیزی است که از نظر علمی اندازه گیری شده و به اندازه‌ای که چندش آور است، مضر نیست. وجود بخش‌هایی از حشرات و در برخی موارد سر آن‌ها، به نسبت‌های مختلف در موادغذا‌یی مجاز است. به طور مثال ادویه‌هایی مثل پونه کوهی و دارچین به نظر می‌رسد پر از اندام‌های قطع شده حشرات باشند.

سوسری‌ها هم یکی از موجوداتی هستند که زیاد در موادغذایی پیدا می‌شوند، احتمال به این دلیل که محل غذا‌ها را به خوبی به هم اطلاع می‌دهند. آن‌ها از مواد شیمیایی برای معرفی بهترین رستوران‌های اطراف خود استفاده می‌کنند. همان طور که گفتیم، معمولا یکی شدن سوسک‌های حمام با غذای ما مضر نیست، اما گاهی باعث مشکلاتی می‌شود. مثلا قطعات سوسری در شکلات باعث واکنش‌های آلرژیک می‌شود که بیشتر متخصصان بهداست قبلا آن را به عناصر شکلات نسبت می‌دادند. اما حالا می‌دانیم که به خاطر تکه‌های سوسک حمام است.


آن‌ها محله‌های خودشان را دارند

چیزهایی که دلتان نمی خواهد درباره سوسک ها بدانید

شهرهای معمولا چندین محله دارند، هر محله مناظر، توپوگرافی، جمعیت بومی و … خودش را دارد. به طرز عجیبی سوسک‌های حمام هم در شهر مثل ما هستند.

درست مثل انسان‌ها، سوسک‌های حمام هر محله‌ متفاوت هستند و خارج از محدوده این محله نمی‌روند. علاوه بر این، آن‌ها می‌توانند سایر سوسک‌های حمام بومی محله خودشان را تشخیص دهند و هرچند با هم جفتگیری می‌کنند اما ترجیح می‌دهند در محله خودشان بمانند.


چین مزارع بزرگ پرورش سوسک حمام دارد

چیزهایی که دلتان نمی خواهد درباره سوسک ها بدانید

مشکل بزرگی در زمینه پسماند موادغذایی در جهان وجود دارد. چین هم از این بحران مستثنی نیست، چون پسماند موادغذایی که راهی محل‌های دفن زباله می‌شود آن‌قدر زیاد است که قابل کنترل نیست. مقدار زیادی از آن تبدیل کمپوست می‌شود. اما با این مقدار پسماند موادغذایی چه کنیم؟ پکن به تنهایی ۹میلیون تن پسماند موادغذایی در سال تولید می‌کند. ایده آن‌ها چیست؟ شما در حال خواندن مطلبی درباره سوسک‌ حمام هستید، پس پاسخ حتما به آن‌ها ارتباط دارد.

برای پیدا کردن راه حل این مشکل میلیارد‌ها میلیارد سوسک حمام در سراسر چین پرورش داده می‌شوند. بیش از یک میلیارد سوسک حمام می‌توانند روزانه ۵۰ تن پسماند موادغذایی را از بین ببرند. این مزارع بزرگ پرورش سوسری کاربرد‌های دیگری هم دارند، مثلا در مواد آرایشی و خوراک دام، اما می‌توانید یک هکتار زمین پر از سوسک حمام را تصور کنید که در حال خوردن غذاهای فاسد هستند؟


سوسک‌های حمام می‌توانند همه قوانین فیزیک را زیر پا بگذارند

چیزهایی که دلتان نمی خواهد درباره سوسک ها بدانید

اگر به دنبال نینجای دنیای حشرات هستید، احتمالا سوسک‌ حمام همان چیزی است که می‌خواهید. آن‌ها دربرابر له شدن و حرکات کشنده‌ای که از طرف شما سر راهشان قرار می‌گیرد، بسیار خوب عمل می‌کنند، و این تا حدی به کوچک و سریع بودن آن‌ها برمی‌گردد.

توانایی سوسک‌های حمام در نزدیک شدن به لبه‌ای مثل طاقچه و سپس حرکت سریع روی آن و ناپدید شدن، ساده به نظر می‌رسد، اما در اینجا با قوانین فیزیک بازی می‌شود. در واقع سوسک حمام با پنجه‌های کوچک پشتی خود به لبه طاقچه می‌چسبد و سپس به شکل آونگ ۱۸۰ درجه تاب می‌خورد و می‌چرخد و به پشت زیر لبه فرود می آید. دانشمندان حتی متوجه این حرکت سریع سوسک‌های حمام نمی‌شدند تا اینکه از دوربین‌های پرسرعت استفاده کردند!

منبع: toptenz


اینجا محل قرارگیری تبلیغ شماست… با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *