چند روش ساده برای افزایش بازدید وب‌سایت


برترین‌ها: راه‌اندازی وب‌سایت، درست مثل هر شغل تخصصی دیگری نیاز به دانش فنی لازم در زمینه طراحی و تأمین محتوای وب‌سایت دارد. تکنیک‌ها و روش‌هایی زیادی برای بهبود رتبه وب‌سایت‌ها و افزایش بازدید صفحات وب وجود دارد که می‌توان با پیروی دقیق از آنها، به موفقیت یک وب‌سایت، امیدوار بود.

این روش‌ها چه در مرحله طراحی وب‌سایت و چه در پروسه تولید محتوا، از دستوراتی مشخص برخوردار هستند که یادگیری عادی آنها، به ماه‌ها زمان و تجربه نیازمند است. بااین‌حال ما در برترین‌ها با معرفی این تکنیک‌های کم‌وبیش ساده، با شما در راه موفقیت وب‌سایت و پروژه جدیدتان، همراه خواهیم بود.

۱. دامنه‌ای مناسب را انتخاب کنید

چند روش ساده برای افزایش بازدید وب‌سایت

بسیاری از شما ممکن است پیش‌ازاین، دومین خود را خریداری کرده باشید، اما در این بین کاربرانی هستند که بخواهند در مورد یک دامین مناسب اطلاعاتی داشته باشند. یک دامنه کوتاه و به‌یادماندنی، اولین قدم در داشتن یک وب‌سایت مشهور و موفق است.

اولین موضوعی که در انتخاب دامنه وب‌سایت باید به آن توجه کرد، داشتن ارتباط معنایی کامل با موضوع وب‌سایت است. بهتر است کوتاه‌ترین ترکیب کلمات ممکن را برای دامنه خود انتخاب کنید.

استفاده از علائمی مانند خطوط فاصله در دامنه‌ها، به‌هیچ‌وجه پیشنهاد نمی‌شود. علاوه بر این باید به دیکته دامین موردنظر نیز دقت کنید. بهتر است دامنه‌ای را انتخاب کنید که کاربران نتوانند آن را اشتباه بنویسند.

به این موضوع توجه داشته باشید که در حال حاضر دامنه‌های ir نمی‌توانند به‌صورت مستقیم از خدمات تبلیغاتی گوگل استفاده کنند. بااین‌حال روش‌هایی هست که بتوان دامنه‌های ir را نیز با این شکل از تبلیغات، هماهنگ کرد.


۲. به طراحی وب‌سایت دقت کنید

چند روش ساده برای افزایش بازدید وب‌سایت

ظاهر وب‌سایت شما اولین چیزی است که کاربر با آن برخورد خواهد داشت. بر خلاف باور بسیاری از کاربران ناآشنا با اینترنت، طراحی یک وب‌سایت باید خالی از شلوغی‌های مرسوم و انیمیشن‌های سنگین باشد.

بدون شک یک وب‌سایت زیبا برای شما جذاب خواهد بود، اما در بلندمدت این سادگی است که کاربران را در وب‌سایت شما نگه خواهد داشت. استفاده از کد‌های سنگین جاوا اسکریپت، فلش یا HTML۵، از جمله مواردی است که بسیاری از کاربران را فراری می‌دهد.

طراحی یک وب‌سایت به‌هیچ‌وجه نباید به نکته اصلی وب‌سایت شما تبدیل شود. طراحی باید در راستای نمایش محتوای وب‌سایت قرار داشته باشد و نباید هیچ‌گونه مانعی برای مشاهده محتوا ایجاد کند.

درصورتی‌که یک وب‌سایت شلوغ و یا قدیمی دارید بهتر است از طراح خود بخواهید که این وب‌سایت را به ساده‌ترین شکل ممکن، بازسازی کند. وب‌سایت‌های آنالیزور مانند ionos و pingdom می‌توانند نقطه آغاز مناسبی برای بررسی شرایط فعلی وب‌سایت شما باشند.


۳. از کلمات کلیدی استفاده کنید

چند روش ساده برای افزایش بازدید وب‌سایت

شاید شما عبارت «کلمات کلیدی» را پیش‌ازاین شنیده باشید یا تا حدودی با مفاهیم مختلف آن آشنا باشید. بسیاری از شما ممکن است از یک تا چند کلمه کلیدی و کی‌ورد مختلف را در صفحات وب‌سایت خود استفاده کنید.

بااین‌حال سیستم‌های مدرن گوگل در سال‌های اخیر فراتر از کلمات کلیدی مشخص‌شده توسط کاربر، به محتوای اصلی مطلب توجه دارند. در واقع کلماتی که شما در عنوان مطالب یا ریز عناوین به‌کاربرده شده در مطلب، مورد استفاده قرار می‌دهید، از کی‌ورد‌های مشخصی شده توسط شما، پراهمیت‌تر هستند.

بهتر است متن هر مطلب را پیش از تحریر، از نظر ارتباط معنایی و کلمات کلیدی، مورد بررسی قرار دهید. البته این به معنی استفاده بیش‌ازحد از عبارات پربازدید نیست. گوگل و دیگر موتور‌های جستجو، میزان تکرار عادی کلمات در زبان‌های مختلف را می‌شناسند و استفاده غیرعادی نیز با جرائمی از سوی این وب‌سایت‌ها روبرو خواهد شد.

به این موضوع دقت داشته باشید که کلمات کلیدی کوتاه و پربیننده، شما را به رتبه بالایی در گوگل نخواهند رساند، زیرا این کلمات توسط وب‌سایت‌های بسیار موفق و پربیننده اشباع شده‌اند. بهتر است با استفاده از ابزار Google Trends، کلمات و عباراتی را مورد استفاده قرار دهید که نه آن‌قدر شلوغ باشند که نتوان انتظار رتبه بالا از آن‌ها داشت و نه آن‌قدر بی‌معنی و پرت باشند که نتیجه‌ای را برای وب‌سایت شما به همراه نداشته باشند.


۴. تبلیغ کنید

چند روش ساده برای افزایش بازدید وب‌سایت

شاید مشخص‌ترین پیشنهادی که به یک وب‌سایت نوپا می‌توان داد، استفاده از تبلیغات است. تبلیغات می‌توان به‌صورت مستقیم در موتور‌های جستجو انجام شود و یا در وب‌سایت‌های پربیننده با بازار هدف مشخص، منتشر شود.

اگر قصد دارید یک وب‌سایت موفق و درآمدزا داشته باشید باید مبلغی را برای تبلیغات در نظر بگیرید. وب‌سایت‌های شخصی و کاری، با توجه به ضعف در محتوا، به تبلیغات دائمی برای حفظ رتبه وب‌سایت نیازمند هستند.

از سوی دیگر وب‌سایت‌های محتوا محور به مدت‌زمانی مشخص برای تبلیغات نیازمندند تا بتوانند جای خود را در میان مخاطبان و بازار هدف پیدا کنند. تبلیغات بنری، رپورتاژ‌ها و تبلیغات ویدیویی، راهکاری مناسب و کم‌وبیش ارزان‌تر از تبلیغات گوگل به‌حساب می‌آیند که می‌توان در آغاز راه‌اندازی یک وب‌سایت، به آن‌ها تکیه کرد.


۵. از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید

چند روش ساده برای افزایش بازدید وب‌سایت

شبکه‌های اجتماعی، راهکاری ساده و رایگان برای افزایش بازدید وب‌سایت هستند. به‌طورکلی شبکه‌های اجتماعی را می‌تواند به دو گروه لینک دهنده و فاقد لینک تقسیم کرد.

در شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، توییتر، تلگرام و… می‌توانید به صورت مستقیم به وب‌سایت اصلی خود لینک دهید. البته این موضوع را در نظر داشته باشید که کاربران اینترنتی به سمت تنبل شدن پیش می‌روند و ممکن است روی لینک شما کلیک نکنند.

شبکه‌های اجتماعی فاقد لینک مانند اینستاگرام نیز، ابزاری مناسب برای افزایش شهرت وب‌سایت به‌حساب می‌آیند. بهتر است برخلاف باور معمول، صفحات شبکه‌های اجتماعی وب‌سایت خود را، جزئی از وب‌سایت به‌حساب بیاورید و لینک‌دادن‌های همیشگی به وب‌سایت را فراموش کنید.

یک دسته از شبکه‌های اجتماعی موفق، به‌صورت خودکار بیننده وب‌سایت شما را افزایش می‌دهد. علاوه بر این درآمدزایی در شبکه‌های اجتماعی نیز دست‌کمی از وب‌سایت‌های پربیننده و مشهور ندارد.


۶. وب‌سایت را به‌روزرسانی کنید

چند روش ساده برای افزایش بازدید وب‌سایت

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در افزایش بازدید وب‌سایت به آن باید دقت کرد، استمرار به‌روزرسانی وب‌سایت است. چه یک وب‌سایت خبری را در اختیار داشته باشید، چه یک مجله، بلاگ و یا فروشگاه، باید روزانه مدت‌زمانی مشخص را به آپدیت اطلاعت وب‌سایت و ساخت صفحات جدید اختصاص دهید.

گوگل در مدت‌زمانی چندماهه پس از انتشار وب‌سایت، عادات زمان‌بندی شما را بررسی و به خاطر می‌سپارد. در صورت به‌روزرسانی با تأخیر وب‌سایت، گوگل نیز نگاهی با تأخیر به وب‌سایت شما خواهد داشت.

به این موضوع دقت کنید که بینندگان وب‌سایت نیز در صورت عدم به‌روزرسانی روزانه و هفتگی وب‌سایت ممکن است از وب‌سایت شما نامید شوند و به دیگر رقبا روی بیاورند.


۷. لینک‌های درونی وب‌سایت را فراموش نکنید

چند روش ساده برای افزایش بازدید وب‌سایت

لینک‌های درونی یک وب‌سایت، درست مثل فهرست یک کتاب، به کاربران و بینندگان وب‌سایت برای پیگیری بیشتر مطالب کمک خواهد کرد. علاوه بر این گوگل نیز لینک‌های درونی وب‌سایت را به خوبی موردبررسی قرار می‌دهد.

بهتر است مطالب مختلف و جذاب وب‌سایت را به‌نحوی‌که روی اعصاب بیننده نباشد، به هم لینک دهید. یک منو مشخص و دسته‌بندی صحیح نیز می‌تواند به‌عنوان بهترین شکل از لینک دادن صفحات مختلف وب‌سایت به‌حساب بیاید.


۸. از برچسب‌ها استفاده نکنید

چند روش ساده برای افزایش بازدید وب‌سایت

یکی از تکنیک‌های قدیمی مورد استفاده در وب‌سایت‌ها، استفاده از برچسب‌ها به‌عنوان یک روش دسته‌بندی مطالب بود. برچسب‌ها، کلمات کلیدی خاصی بودند که از آن‌ها می‌شد برای جمع‌آوری اطلاعاتی مشخص استفاده کرد.

بااین‌حال در سال‌های اخیر، استفاده از برچسب یا تگ، تا حدود زیادی منسوخ شده است. عدم تمایل موتور‌های جستجو به بارگذاری صفحات تکراری و جریمه وب‌سایت‌هایی که صفحات تکراری را با نام‌های مختلف منتشر می‌کنند باعث شد تا صفحات تگ و برچسب نیز در گروه اشتباهات سئو در نظر گرفته شوند.

برچسب‌ها اغلب از محتوای تکراری و بسیار شبیه به هم بهره می‌برند که در پایان رتبه وب‌سایت شما را در گوگل و دیگر موتور‌های جستجو پایین می‌آورند. علاوه بر آن میزان کلیک برچسب‌ها در وب‌سایت نیز بسیار پایین است و عملاً سودی برای شما نخواهد داشت.


۹. وب‌سایت خود را واکنش‌گرا کنید

چند روش ساده برای افزایش بازدید وب‌سایت

وب‌سایت‌های قدیمی، به‌صورت ثابت و ایستا طراحی می‌شدند، اما با همه‌گیر شدن استفاده از موبایل و تبلت، وب‌سایت‌ها نیز به شکل واکنش‌گرا و ریسپانسیو طراحی شدند. درصورتی‌که وب‌سایت شما در یک گجت خاص، به شکلی نامشخص و پر ایراد نمایش داده می‌شود، زمان آن رسیده تا میزان واکنشگرایی وب‌سایت را بهبود ببخشید.

در نظر داشته باشید که استفاده از نسخه جداگانه موبایل، سال‌ها است که منسوخ‌شده و یک نسخه کامل و واکنشگرا برای وب‌سایت، بهترین گزینه پیش‌روی شما در زمینه بهبود طراحی وب‌سایت خواهد بود.


۱۰. از بینندگان وب‌سایت فاصله نگیرید

چند روش ساده برای افزایش بازدید وب‌سایت

یکی از اشتباهات رایج که بسیاری از مدیران وب‌سایت مرتکب می‌شوند، فاصله گرفتن از کاربران و بینندگان وب‌سایت است. یک مدیر، اپراتور و نویسنده موفق در وب‌سایت باید بتواند به بهترین نحو ممکن با کاربران تعامل داشته باشد.

دسترسی آسان به نویسنده و مدیر، استفاده مدیران و کارمندان از شبکه‌های اجتماعی و پاسخ‌گو بودن در بخش نظرات، از جمله مواردی است که کاربران را به بازگشت به وب‌سایت شما تشویق می‌کند. کمتر کاربری است که از محیط بسیار رسمی یک وب‌سایت استقبال کند.


۱۱. مطالب کهنه را به‌روزرسانی کنید

چند روش ساده برای افزایش بازدید وب‌سایت

اگر یک وب‌سایت قدیمی دارید، بهتر است گاهی مطالب کهنه و قدیمی وب‌سایت را به‌روزرسانی کنید. اضافه کردن اطلاعات جدید، لینک مطالب جدیدتر و ویدیو به مطالب قدیمی وب‌سایت، یک تکنیک ساده در افزایش بازدید وب‌سایت است.

در نظر داشته باشید که در این به‌روزرسانی به‌هیچ‌وجه نباید عنوان و آدرس مطلب را تغییر دهید. هرگونه تغییر در عنوان وب‌سایت می‌تواند به حذف لینک پربیننده شما از گوگل منجر شود.


۱۲. اطلاعات وب‌سایت را در موتور‌های جستجو ثبت کنید

چند روش ساده برای افزایش بازدید وب‌سایت

تمامی موتور‌های جستجو مشهور جهان از جمله گوگل و بینگ، ابزار‌هایی را برای ثبت اطلاعات وب‌سایت در اختیار شما قرار داده‌اند. این ابزار‌ها به شما کمک می‌کنند تا اطلاعات وب‌سایت، لینک‌های جدید و مطالب تازه، با سرعت بیشتری در این موتور‌های جستجو ثبت شوند.

استفاده صحیح از این ابزار‌ها می‌تواند راهکاری مناسب برای دریافت ترافیک مرتبط از گوگل و بینگ باشد. در نظر داشته باشید که این ابزار‌های ارائه شده بسیار حساس هستند و استفاده اشتباه از آن‌ها ممکن است به پایین آمدن رتبه وب‌سایت شما در گوگل منجر شود.


۱۳. به کیفیت مطالب دقت کنید

چند روش ساده برای افزایش بازدید وب‌سایت

شاید بسیاری از کارشناسان قدیمی وب‌سایت‌ها، استفاده از کلمات کلیدی، طولانی بودن مطالب و لینک بندی صحیح را به شما پیشنهاد بدهند، اما در عمل بهترین راهکار برای جذب بیننده در وب‌سایت، کیفیت بالای مطالب است.

برخلاف باور معمول، مطالب طولانی‌تر در گوگل رتبه بالاتری کسب نمی‌کنند. یک مطلب ۳۰۰ کلمه‌ای با کیفیت می‌تواند از اتلاف وقت خوانندگان وب‌سایت جلوگیری کند و علاوه بر این در گوگل نیز دیده شود.

پس به‌جای تمرکز بر روی تعداد کلمات، به کیفیت مطالب دقت کنید. تصاویر با کیفیت، ویدیو‌های اختصاصی و اینفوگرافیک‌ها، از جذاب‌ترین مواردی هستند که می‌توان در ساخت یک مطلب پربیننده به آن‌ها دقت کرد.


۱۴. از «سئو کلاه‌سیاه» استفاده نکنید

چند روش ساده برای افزایش بازدید وب‌سایت

سئو کلاه‌سیاه به مجموعه روش‌ها و تکنیک‌هایی گفته می‌شود که برای فریب‌دادن گوگل و دیگر موتور‌های جستجو مورد استفاده قرار می‌گیرند. این تکنیک‌ها که شامل تکرار کلمات کلیدی، استفاده بیش از حد از برچسب‌ها، لینک دادن‌های بی‌معنی و تقلبی، پاپ‌آپ و بسیاری دیگر از روش‌های نادرست است، در کوتاه‌مدت رتبه وب‌سایت شما را افزایش می‌دهد.

هرچند در بلندمدت با جریمه‌های سنگین و حذف وب‌سایت از موتور‌های جستجو همراه خواهد شد. الگوریتم‌های پیشرفته گوگل در سال‌های اخیر آن‌قدر هوشمند شده‌اند که در کمترین زمان ممکن، سئو کلاه‌سیاه را از روش‌های سفید و سالم سئو تشخصی می‌دهند.

در واقع هیچ راهکار جادویی برای افزایش رتبه سریع وب‌سایت وجود ندارد و باید با صبر، حوصله و هزینه مناسب در تبلیغات، بیننده واقعی برای وب‌سایت کسب شود.


۱۵. به نیم‌فاصله‌ها دقت کنید

چند روش ساده برای افزایش بازدید وب‌سایت

عدم آشنایی شرکت‌های بزرگ فناوری جهان با زبان فارسی، مشکلاتی را در دست‌خط فارسی ایجاد کرده است که منجر به اشتباهاتی ساده، اما تأثیرگذار در وب‌سایت‌های فارسی می‌شود.

یکی از مواردی که باید به آن توجه کرد، استفاده از فاصله و نیم فاصله است. بهتر است در عنوان خبر‌ها از فاصله استفاده کنید، چون بیشتر کاربران عادی اینترنت، با تفاوت این دو شکل فاصله‌گذاری آشنا نیستند.

برای مثال عبارت «درخت‌کاری»، «درخت کاری» و «درختکاری»، از نظر گوگل سه کلمه متفاوت هستند که هرکدام رتبه و جایگاه رقابتی خاص خود را در فضای مجازی دارند.

چیزی که مشخص است این است که کاربران عادی به استفاده از فاصله کامل تمایل دارند و عبارت «درخت کاری»، پرکاربردترین عبارت در بین جستجو این کاربران است.

همین موضوع باعث شده تا استفاده از نیم‌فاصله در عنوان‌ها و کلمات کلیدی، به عدم ثبت دقیق این کلمات در گوگل و دیگر موتور‌های جستجو منجر شود. البته می‌توان انتظار داشت که در آینده نزدیک، گوگل تلاش‌های بهتری را برای بهبود شرایط زبان فارسی در وب داشته باشد.

منابع: ahrefs، wordstream، yoast، برترین‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *