هنگ‌ درام، همه چیز درباره‌ی این ساز جذاب


برترین‌ها: اگر اهل موسیقی باشید یا حتی کمی علاقه‌مند به موسیقی، حتما تا به‌حال اسم هنگ درام را شنیده‌اید. شاید هم در تهران‌گردی‌ها و تماشای موسیقی‌های خیابانی این ساز نوظهور را دیده باشید، اما اسم و کاربرد آن را نمی‌دانستید.

هنگ درام یک ساز کوبه‌ای تقریبا جدید است که به صورت خودصدا عمل می‌کند. ساز هنگ درام را دو فرد سوئیسی به نام‌های فلیکس روهنر و سابینا شارر ساخته‌اند و از سال ۲۰۰۰ میلادی این ساز را به‌طور رسمی معرفی کردند. البته هنگ درام از آن زمان تابه‌حال تغییراتی در ظاهر داشته است.

دشواری ساخت و تعداد محدود آن در سراسر دنیا باعث افزایش قیمت هنگ درام شده است. با وجود تقاضای زیاد نسل جوان در کل دنیا برای این ساز، سازندگان آن شاید هنوز به دویست نفر نرسیده باشند. هنگ درام هنوز به صورت دستی و در کارگاه‌های کوچک ساخته می‌شود. انتخاب فلز و آلیاژ مناسب، ساعت‌ها و روز‌ها وقت برای شکل و فرم دادن به آن و رسیدن به نت‌ها با کوک درست بخشی از سختی‌های فرآیند تولید این ساز است.

شاید اگر با موسیقی و ساخت‌وساز آشنایی داشته باشید، ساخت هنگ درام یک ایده‌ی پول‌ساز و فوق العاده برای شما باشد. تنها باید پشتکار داشته باشید و این ایده را عملی کنید. سختی کار در آن است که به احتمال زیاد باید تمامی مراحل کار را با جست‌وجو در اینترنت، خواندن مطالب و دیدن فیلم آموزشی یاد بگیرید.

هنگ‌درام

ساختار هنگ درام

هنگ درام از دو صفحه‌ی بیضی‌شکل فلزی تشکیل شده که به‌صورت قرینه به هم چسبیده‌اند و بیشتر شبیه سپر‌های جنگی یا سفینه‌های فضایی است!

قسمت رویی هنگ درام که «دینگ» نام دارد مرکز اصلی نت‌هاست و به دلیل فرورفتگی‌هایی که با چکش ایجاد شده است معمولا ۸ یا ۹ نت دارد. یکی از این نت‌ها که اصلی‌ترین آن‌هاست در وسط بوده و بم‌ترین صدا را در هنگ درام دارد.

قسمت زیرین که «گو» نام دارد دارای یک حفره‌ی عمیق لوله‌ای شکل است. برای این حفره نتی تنظیم شده که وقتی به لبه‌ها ضربه زده شود، تولید می‌شوند.

هر نت بر روی ساز هنگ درام دارای یک فضای مشخصی است که به آن Tone Field هم گفته می‌شود. انتخاب این فضا‌ها باید بسیار دقیق و حساب‌شده باشد، زیرا هر یک سانتی‌متر جابه‌جایی ممکن است نت جدید را ایجاد کند.
هنگ درام دارای یک کوک ثابت است و بیشتر آن‌ها به صورت دیاتونیک ساخته می‌شوند. یعنی فقط یک مد ثابت را می‌توان با آن نواخت. معمول‌ترین هنگ درام، هنگ دارم رِ مینور است؛ اما نوازندگان و سازندگان حرفه‌ای شکل‌ها و مدل‌های بسیار متنوعی استفاده می‌کند.

هنگ‌درام

از هنگ درام خود مراقبت کنید

اگر هنگ درام دارید یا با این ساز مواجه شدید به خاطر داشته باشید که با دقت و مراقبت با آن برخورد کنید. هنگ درام علی‌رغم این که سازی است از فلز سخت، ولی رینگ‌های آن یا همان فرورفتی و برجستگی‌های آن نازک و آسیب پذیرند. ضربه شدید و خیلی محکم می‌تواند نت‌های آن را از کوک خارج کند. در ضمن داشتن انگشتر و دستنبد نیز می‌تواند خط و خش وارد کند و زیبایی ساز را کمتر کند.

معروف‌ترین نوازنده‌ی هنگ درام

دنیل ویپلسِ یکی از نوازنده‌های معروف هنگ درام در جهان است. او موسیقی را با ساز گیتار، گیتار الکتریک و ساز‌های ضربی کوچک آغاز کرد. دنیل ویپلسِ اولین بار در سال ۲۰۰۶ میلادی با هنگ آشنا شده و نواختن آن را فرا می‌گیرد. این نوازنده تا به حال قطعه‌های زیادی را برای هنگ درام ساخته و نواخته و در کنسرت‌های زیادی هم شرکت داشته است. می‌توان گفت دنیل ویپلسِ از حرفه‌ای‌ترین نوازنده‌های این ساز محسوب می‌شود.

آرامش روانی با هنگ درام

ساز هنگ درام علاوه بر اینکه یک آلت موسیقی است، نوعی آرامش‌دهنده و مسکن روح و روان هم هست. صدای گرم و دلنشین این ساز باعث آرامش روحی می‌شود و حتی از آن برای ریلکسیشن و یوگا هم استفاده می‌شود.

در ویدیوی زیر به نواختن هنگ درام دنیل ویپلس گوش دهید و آرامش را تجربه کنید.

در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

هنگ‌درام

از کجا بخریم و کجا یاد بگیریم؟

نواختن هنگ درام از خریدن آن آسان‌تر است! البته بستگی دارد بخواهید آن را در چه سطحی بنوازید. برای نواختن هنگ درام به‌صورت حرفه‌ای و تاثیرگذار که اهل فن موسیقی از آن لذت ببرند قطعا تمرین زیاد، ممارست و شناخت خوبی از موسیقی می‌خواهد.

اگر به آموختن هنگ درام علاقه دارید باید به‌اندازه‌ی کافی جست‌وجو کنید تا آموزشگاه یا استاد ماهر و متخصصی را برای این کار پیدا کنید و همچنین برای خرید یک هنگ درام خوب حتما باید با کارشناس این رشته مشورت کنید. با ثبت‌نام در یک آموزشگاه موسیقی خوب و مطمئن می‌توانید از تجربه‌های کارشناسان موسیقی آن آموزشگاه استفاده کرده، هنگ درام مناسب را خریده و برای یادگرفتن آن اقدام کنید. از کجا معلوم شاید در چندین سال آینده شما هم یکی از نوازندگان حرفه‌ای هنگ درام شوید و خودتان نواختن این ساز را به دیگران هم آموزش دهید.

هنگ‌درام

ویژگی‌های یک آموزشگاه موسیقی خوب

۱. دارای مجوز رسمی از اداره فرهنگ و هنر

اولین و مهم‌ترین ویژگی یک آموزشگاه داشتن مجوز رسمی از اداره فرهنگ و هنر است. داشتن مجوز رسمی باعث می‌شود شما به آموزشگاه اعتماد کنید، ثبت‌نام کرده و پس از پایان دوره‌ی آموزشتان مدرک معتبر را از آموزشگاه دریافت کنید.

۲. دارای مدیر و اساتید مجرب و بااخلاق و قابل اعتماد

هر آموزشگاهی اگر مدیر کاربلد و دلسوز نداشته باشد یا اساتید آن مهارت لازم را در رشته‌ی خود نداشته باشند، قطعا نارضایتی مشتری را به دنبال خواهد داشت.

آموزشگاه موسیقی خوب آموزشگاهی است که از بین هزاران استاد موسیقی کسی را انتخاب کند که هم تحصیلات آکادمیک موسیقی داشته باشد و هم از نظر اخلاقی و برخورد با هنرجو، شیوه‌ی تدریس و … مورد تائید باشد. پس در انتخاب آموزشگاه موسیقی حتما باید به مشخصات و ویژگی‌های اساتید هم توجه کرد.

۳. روش‌های آموزشی به‌روز

در یک آموزشگاه موسیقی خوب باید روش‌های تدریس مختلفی ارائه شود و به هر فرد با توجه به نیاز و توانایی او آموزش صورت گیرد تا هنرجو بتواند به هدفی که در ذهن دارد برسد. همچنین روش‌های تدریس در آموزشگاه باید با روش‌های جهانی منطبق بوده و مدام به‌روز شوند. مخصوصا ساز هنگ درام که سازی نوظهور است و آموزش آن مستلزم توجه و دقت بسیار است.

هنگ‌درام

۴. فضای آموزشی مناسب و شاد

کلاس‌های آموزشی باید محیطی امن و مناسب برای یادگیری موسیقی باشند. کلاس‌ها باید از هم فاصله داشته باشند که صدای دیگر ساز‌ها برای یکدیگر مزاحمت ایجاد نکنند و یا حداقل عایق شده باشند که از رفت و آمد صدا‌های مزاحم جلوگیری کند. شما علاوه بر یادگیری ساز نیاز به تغییر روحیه و شاد شدن هم دارید پس بهتر است که فضای کلاس‌ها شاد و متنوع و دوستانه باشد.

۵. دارای سالن‌های تمرین و استودیو و فضای استراحت

یک آموزشگاه خوب باید سالن‌‎های مجزا برای تمرین‌های گروهی و اتاق‌هایی برای استراحت هنرجویان داشته باشد.

۶. قیمت مناسب و منصفانه

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم یک آموزشگاه موسیقی قیمت کلاس‌ها و هزینه‌ی خدمات آن است. آموزشگاه باید سعی کند که هزینه‌ی کلاس‌ها را با توجه به سطح امکانات و زمان صرف شده، منصفانه محاسبه کند.

اینجا محل تبلیغ شماست! همین حالا با ما تماس بگیرید. تبلیغ در هزاران صفحه وب خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *