نبردهای کلاسیکی که در یورو 2020 تکرار خواهد شد؛ دنده‌های شکسته و رویاهای سوخته


با قرعه‌کشی رقابت‌های یورو 2020، کلی خاطره از نبردهای قدیمی زنده شد.

به گزارش سایت نود، 24 تیم در 6 گروه 4 تیمی برای قهرمانی در پرمیزبان‌ترین یوروی تاریخ به میدان خواهند رفت و در این بین، کلی نبرد وجود دارد که طرفین حاضر در آن قبلا بارها خاطره‌سازی کرده‌اند.


ماجرا با نگاه به گروه اول آغاز می‌شود؛ جایی که ولز در دومین حضور متوالی در یورو، ایتالیا را در پیش دارد.  ولز در آخرین روزهای بازی گیگز حسرت حضور در تورنمنت‌های بزرگ را به دوش می‌کشید و با  مربیگری هیوز و درخشش امثال بلامی، می‌توانست با راهیابی به یورو 2004، قدرت گیگزی را در رده ملی هم به رخ دنیا بکشد. در حقیقت ولز در انتخابی یورو 2004 خیلی به آرزویش نزدیک بود تا اینکه نبرد مرگ و زندگی با ایتالیا از راه رسید.  2 هفته به پایان مرحله انتخابی مانده بود و ولز در صورت برتری بر ایتالیا به یورو نزدیک می‌شد اما میزبان لاجوردی در آن بازی تزلزل رقابت‌‌های قبلی را از یاد برد و با هت‌تریک اینزاگی و گل دل‌پیرو، رویای رقیب را به حضور در پلی‌آف تقلیل داد؛ رویایی که با شکست در پلی‌آف به سراب تبدیل شد. در گروه اول، نبرد ایتالیا و ترکیه یادآور گل زیبای کونته و برتری 2  -یک ایتالیا در اولین دور بازی‌های گروه اول یورو 2000 است. ترکیه و  سوئیس هم 2 جدال خاص را با هم برگزار کرده‌اند؛ انتخابی جام‌جهانی 2006 که ترکیه در راه جبران شکست 2 – صفر بازی رفت در همان دقیقه اول بازی خانگی دور برگشت گل خورد اما 3 گل زد و وقتی به دنبال یک گل دیگر بود، دروازه‌اش باز شد! واکنش ناامیدانه بازیکن ترکیه پس از به ثمر رساندن گل چهارم، خبر از وقایع پایان بازی می‌داد؛ جایی که ترکیه با وجود برتری 2-4 به خاطر شکست 2 – صفر بازی رفت و قانون گل زده در خانه حریف حذف شد و سوئیس به  جام‌جهانی 2006 راه یافت. این 2 تیم در یورو 2008 هم به مصاف هم رفتند و این بار نوبت انتقام ترکیه بود. تیم فاتح تریم در هوای بارانی با 2 گل دقایق پایانی شکست را به برتری تبدیل کرد؛ کاری که در 3 بازی متوالی بعدی هم انجام داد و  در ادامه در نیمه‌نهایی مغلوب گل دقایق پایانی لام آلمانی شد.


انگلیس و رویارویی با کابوس


در گروه چهارم، همگروهی انگلیس و کرواسی یادآور خاطرات تلخی برای آنگلوساکسون‌هاست. کروات‌ها در آخرین بازی مرحله انتخابی یورو 2008 و در حالی که میزبان در ومبلی برای صعود به یک امتیاز نیاز داشت با 2 گل پیش افتادند و در ادامه 2 گل خوردند. در نهایت اشتباه عجیب رابینسون گل برتری کرواسی را رقم زد تا حتی چتر رنگارنگ مک‌لارن هم مانع باریدن باران بلا رو سر سه‌شیر نشود!کراوسی دقیقا یک دهه بعد، بار دیگر موی دماغ انگلیس شد؛ این بار وقتی آنگلوساکسون‌ها برای اولین بار از سال 1990 به جمع 4 تیم برتر جهان راه یافته بودند و رویاهای بزرگی داشتند. تیم جوان ساوت‌گیت حتی در این بازی نیمه‌نهایی جام‌جهانی 2018 پیش افتاد اما کرواسی با درخشش مودریچ برگشت، 2 – یک برد و فینالیست شد.


یادگار روزهای درخشان اسپانیا و زلاتان


 اسپانیا در حالی همگروه سوئد شده که 11 سال پیش برای بردن تیم منطقه اسکاندیناوی به دردسر افتاد. لاروخا پس از برتری قاطعانه در اولین بازی یورو 2008 تا دقایق پایانی بازی دوم مقابل سوئد با تساوی یک – یک متوقف شده بود، با این حال به لطف گل ویا در دومین دقیقه وقت‌های تلف شده نجات یافت و ضمن کسب برتری 2 – یک، صعودش را قطعی کرد.


گروهی پر از ستاره 


در گروه مرگ، قهرمانان 3 تورنمنت بزرگ اخیر، نبردهای جالبی را رقم می‌زنند. پرتغال، فرانسه و آلمان، 3 تیم از 4 تیم نیمه‌نهایی دوره قبلی هستند. آلمان در نیمه‌نهایی 2 – صفر به فرانسه میزبان باخت و فرانسه هم در بازی نهایی مغلوب گل ادر برای پرتغال شد. البته تاریخچه بازی فرانسه و آلمان، خیلی غنی‌تر از این حرف‌هاست. بازی کلاسیک نیمه‌نهایی جام جهانی 1982 که با بازگشت جادویی آلمان، شکسته شدن دنده‌های باتیستون با حرکت وحشیانه شوماخر و در نهایت برتری ژرمن‌ها در ضربات پنالتی به پایان رسید به پیروزی 2 – صفر آلمانی‌ها در دوره بعدی جام‌جهانی مقابل فرانسه پیوند خورد. دیگر بازی خاطره‌انگیز در مرحله یک‌چهارم‌نهایی جام‌جهانی 2014 روی پرده رفت؛ جایی که گل زودهنگام هوملس برتری آلمان را رقم زد و نقش مهمی در قهرمانی این تیم داشت. برای یافتن ردپایی از نبرد خاطره‌انگیز بین پرتغال و آلمان باید به 19 سال قبل و یورو 2000 سفر کردیم. در آخرین دور بازی‌های گروه اول، کونسیسائو به اولین و تنها بازیکن در رده ملی تبدیل شد که مقابل اولیور کان، سنگربان اسطوره‌ای فوتبال آلمان هت‌تریک کرد و در یکی از بدترین شب‌های کان، برتری 3 – صفر پرتغال، صعود این تیم و حذف مشترک آلمان و انگلیس در حضور پرتغال و رومانی را رقم زد! انتقام آلمان چندان برایش شیرین نبود چون در رده‌بندی جام‌جهانی 2006 رخ داد و تیم در خانه فقط قهرمانی می‌خواست. در نهایت باز هم کان در جامی که ذخیره‌نشین لمن شد، مقابل پرتغال به میدان رفت و در سومین مقام سومی آلمان در تاریخ جام‌جهانی نقش داشت. 2 سال بعد، آلمان در یک‌چهارم‌نهایی یورو 2008 اجازه نداد درخشش آرماندو پتی، پرتغال را به برتری برساند و در نهایت ژرمن‌ها با پیروزی 2-3 به نیمه‌نهایی رسیدند. برتری آلمان مقابل پرتغال با تنها گلش در بازی مرحله گروهی یورو 2012 و همچنین برتری 4 – صفر در مرحله گروهی جام‌جهانی 2014 ادامه یافت. از طرفی فرانسه و پرتغال هم در بزنگاه‌های تاریخی چند بازی مهم مقابل هم برگزار کرده‌اند. پرتغال با تیم جذابش در یورو 2000  فقط قهرمانی می‌خواست و با گل رویایی نونوگومز به بارتز در نیمه‌نهایی تا یک قدمی فینال رسید اما فرانسه با پنالتی مشکوک به دست آمده، توسط زیدان صاحب گل طلایی شد و به فینال رسید. زیدان 6 سال بعد با یک پنالتی دیگر  و باز هم در نیمه‌نهایی جام‌جهانی 2006 ، پرتغال را ناکام کرد. 


1977


 


 


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *