آیا واقعا منچستریونایتد از سیتی بزرگ‌تر است؟/ گذشته‌هایی که نگذشته است


آنچه سرمربی منچستریونایتد در کنفرانس خبری گفت، فراتر از کری‌‍‌خوانی‌های متعارف بین 2 همشهری قابل بررسی است.

به گزارش سایت نود، اگر برهه‌های تاریخی را قیچی کنیم و به عنوان برشی از کل در نظر بگیریم، می‌توانیم ادعای اولگنار سولسشائر مبنی بر بزرگ‌تر بودن منچستریونایتد نسبت به منچسترسیتی را بپذیریم؛ همان طور که 4 قهرمانی سیتی در 8 فصل اخیر، مثال ناقض این ادعاست.

با در نظر گرفتن پارامترهای مختلف که در طول زمان به یک تیم مشروعیت و قدرت می‌دهد، می‌توان درستی یا نادرستی ادعای سرمربی جوان شیاطین سرخ را بررسی کرد. 

 دلایل برتری منچستریونایتد 

 شاید لازم نباشد برای برتری منچستریونایتد بر رقیب دیرینه چندان استدلال بیاوریم! منچستریونایتد در اول فصل شروع لیگ برتر انگلیس قهرمان و سیتی در پایان همان فصل نهم شد. 3 فصل بعد یعنی در فصل 1996-1995، وقتی تیم فرگوسن دیگر قدرت مطلق جزیره شده بود، همشهری در رده هجدهم به دسته پایین‌تر رفت و وقتی مدت زمان نیم دهه‌ای تبعیددر سطح پایین‌تر  را پشت سر می‌گذاشت، شیاطین سرخ با یک سه‌گانه تاریخی در فصل 199-1998 اروپا را به تسخیر خودشان درآوردند. منچسترسیتی در فصل 2001-2000 به لیگ برتر بازگشت اما در فصل زودهنگام‌ترین قهرمانی تاریخ لیگ برتر انگلیس توسط رقیب همشهری بلافاصله به دسته پایین‌تر رفت! 2 فصل تیم آبی‌پوش با کوین کیگان به لیگ برتر آمد  و در اولین دربی با حضور اشمایکل، اسطوره رقیب در دروازه‌اش و درخشش شون گوتر برمودایی، 3 – یک به برتری رسید اما کماکان تیم زیر سایه شیاطین سرخ بود. 

سرمایه‌گذاری فراوان و خروج تدریجی از سایه 

منچسترسیتی در اولین سال‌های تثبیت حضورش در لیگ برتر انگلیس به سرمایه‌گذاران خارجی روی خوش نشان داد و ابتدا تاکسین شیناوترا، مرد با نفود عرضه سیاست تایلند، زمام امور تیم را در دست گرفت. هر چند این پیوند چندان فرخنده نبود و شیناواترا به خاطر اختلاس از صحنه فوتبال و سپس سیاست محو شد اما زمینه تداوم حضور خارجی‌ها در سیتی فراهم شد. سرانجام در واپسین سال‌های درخشش منچستریونایتد فرگوسن، شیخ منصور اماراتی با رویاها دور و درازی مالک سیتی شد. پول، نردبان آرزوهایش بود و سرانجام وقتی در هفته سی و پنجم فصل 2012-2011 ضربه سر کمپانی درون دروازه دخئا قرار گرفت، آنچه محال تلقی می‌شد در آستانه تحقق قرار گرفت. سیتی برد و در نهایت در دراماتیک‌ترین هفته پایانی تاریخ 5 لیگ معتبر اروپا با 2 گل ژکو و آگوئرو در وقت‌های تلف شده، شکست 2 – یک را به برتری 2-3 تبدیل کرد و تنها با تفاضل گل بهتر پس از 44 سال بر بام فوتبال جزیره ایستاد. یک فصل بعد فرگوسن انتقام گرفت و 5 هفته زودتر تیمش را قهرمان کرد اما در پایان فصل بازنشسته شد و زمینه قدرتنمایی سیتی را فراهم کرد. سیتی با درخشش بازیکنانش و فراهم آوردن 2 تیم تقریبا هم‌سطح، یکی در زمین و دیگری روی نیمکت،طی 7 سال بعدی 3 بار قهرمان لیگ شد اما هنوز در جدول افتخارات فاصله معناداری با منچستریونایتد دارد؛ 20 قهرمانی شیاطین سرخ در مقابل 6 قهرمانی آبی‌ها در تاریخ لیگ انگلیس! البته هواداران منچستریونایتد دلایل دیگری هم برای اثبات برتری خودشان دارند؛ 20 برتری بیش‌تر در دربی(73برد مقابل 53 برد)، اقتخارات بیش‌تر (66 جام مقابل 25 جام)، هواداران بیش‌تر و بازی در بزرگ‌ترین استادیوم همیشه پر فوتبال انگلیس. منچسترسیتی در شهرش تیم کم‌طرفداری نیست اما جالب است که تا زمان نخوردن انگ «تیم سرمایه‌سالار متکی به پول شیوخ عرب»محبوب‌تر از الان بود! منچستریونایتد اما تغییری نکرده و با وجود فراز و فرودهای اخیر کماکان محبوب‌ترین تیم شهر دلگیر جزیره و سراسر انگلیس است.

دلایل برتری منچسترسیتی

طرفداران سیتی اما دلایل خاص خودشان را  برای برتری آبی‌پوشان دارند. 4 قهرمانی در 8 فصل اخیر، آن‌ها را نه تنها در موضعی برتر از رقیب قرار داده بلکه باعث شده به بهترین تیم یک دهه اخیر فوتبال جزیره تغییر وجهه بدهد. سیتی از زمان اولین قهرمانی‌اش در لیگ برتر انگلیس در فصل 2012-2011، تنها در 4 دربی شکست خورده و 10 بار به برتری رسیده. در 3 فصل اخیر هیچ تیمی به اندازه شاگردان گواردیولا در خانه شیاطین سرخ به برتری نرسیده و از همه مهم‌تر، حداقل از نظر افتخار، اکنون برند اول شهر منچستر، سیتی است، نه یونایتد! به لحاظ نبردهای استراتژیک، سیتی می‌تواند به 2 برتری خاص افتخار کند. اولی در  فصل 1974-193 رخ داد؛ وقتی دنیس لاو، اسطوره منچستریونایتد پس از کوچ خائنانه‌اش به رقیب همشهری در بازی رودررو با پشت پا گلی زد که سقوط منچستریونایتد به دسته دوم در پایان همان بازی را قطعی کرد! برتری فاخر دیگر سیتی در فصل 2012-2011 رقم خورد. سیتی در اولین سال‌های اوج‌گیری با مالکان اماراتی به اندازه نتیجه‌ای که در پایان آن بازی ورزشگاه اولدترافورد رقم خورد با رقیب فاصله نداشت اما در شب درخشش بالوتلی و معروف شدن نوشته زیر پیراهنش (چرا همیشه من؟) انگار در فوتبال جزیره زلزله آمد. سیتی در اولدترافورد بهترین پیروزی تاریخش را جشن گرفت و 6 – یک شیاطین سرخ را خرد کرد.

 1977

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *